RCME Board 2022 – 23

Rotary Club of Madras East  (RCME)

Team 2022 – 23

Rtn. TV Rama Kumar

Rtn. TV Rama Kumar

President - (2022 -23)

Rtn. Prabhuram Venkatramani

Rtn. Prabhuram Venkatramani

Secretary

Rtn. Paparao Nalluru

Rtn. Paparao Nalluru

Treasurer - Admin

Rtn. (PP) M Srinivasa Rao

Rtn. (PP) M Srinivasa Rao

Imm. Past President (2021-22)

Rtn. Babu Krishnamurthy

Rtn. Babu Krishnamurthy

President Elect (2023-24)

Rtn. P Muthu

Rtn. P Muthu

Vice President

Rtn. Ramya Subramanyam

Rtn. Ramya Subramanyam

Asst. Secretary

Rtn. (PP) BS Purshotham

Rtn. (PP) BS Purshotham

Club Trainer

Rtn. (PP) Dr. MS Ravi Varma

Rtn. (PP) Dr. MS Ravi Varma

Sergeant-at-Arms

Board of Directors / Chair Persons and their Teams

Rtn. Sujitha Arvind : Director – Club Administration

Committee Member List
COMMITTEE CHAIR 2022-23 
Club Admin Mentor:Rtn. (PP) P.E. Ramakrishnan
Programmes CommitteeRtn. Jaya Vaidyanathan
Programmes Committee:Rtn. Poonam Gaglani
Power Speaker Series:Rtn. (PP) R. Venkatakrishnan
Installation:Rtn. Sudarsan Ranganathan
PHCC - Chairman:Rtn. Babu Krishnamurthy
PHCC - Co-Chairman:Rtn. P. Muthu
Fellowship:Rtn. Revathi Sanjeevkumar
Fireside:Ann Haritha Papa Rao,
Ann Madhuri Venugopal
Hospitality:Rtn. Divya Siddharth
Website & Archives:Rtn. U. Balashanmugham
Sunshine:Rtn. Poonam Gaglani
Best Foot Forward:Rtn. (PP) M. Srinivasan
Film Club:Rtn. Latika Sandeep
HOBI - Book Club:Rtn. Sowmiya Skandan
Cricket Loving Rotarians:Rtn. Prabhuram Venkataramani
Sapatturaman:Rtn. K. Dhamodharan
Music Lovers:Rtn. S. Ramakrishnan
Music LoversAnn. Dr. Latha Parameswaran
Cycling:Rtn. Srinivasan Venkataraman
WalkersRtn. (PP) M. Srinivasan
Invite (Calling Group):Rtn. P. Muthu

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. Magesh Pattabiraman : Director – Membership Development

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
New Member:Rtn. (PP) Gurmukh L. Kinger
Rtn. (PP) P.E.Ramakrishnan
Non-Resident Member:Rtn. Sowmiya Skandan
Member Orientation:Rtn. (PP) J. Balaraman
Rtn. Radhika Sathyanarayana
Member Engagement:Rtn. (PP) M. Srinivasan
Ann Engagement:Ann. Gayathri Rama Kumar
Ann. Priya Gopal
Ann. Suba Selvan
Ann. Dr. Latha Parameswaran
Honarary Member Engagement:Rtn. (PP) P.E. Ramakrishnan

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. K Shivram : Director – Community Service Development

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
E-Teacher:Rtn. Jayashree Jaidev
Anna Paathiram:Rtn. S. Sudhir
Idhayaganam:Rtn. N. Rammoorthy
Dronacharaya Award:Rtn. Suresh Ramanathan
Golf Tournament:Rtn. P. Muthu
Unsung Heroes:Rtn. Mansoor Ahmed Mhd.
Suyam Charitable Trust:Rtn. Dr. Sandhya Arunkumar
School Class Room Construction:
Dr. M.S. Swaminathan Award:Rtn. S. Ramakrishnan

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. G Sujatha : Director – Community Service Health

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
Tiny Hearts:Rtn.M. Madhavan
Drishti:Rtn. P. Ramaswamy
Shakthi:Rtn. Dr. Sandhya Arunkumar
Blood Donation Camps:Rtn. N.S. Manian
Medical Camps / Preventive Health Check-Ups:Rtn. G.P. Ravichandran
Project Movement/Wheel Chairs & Artificial Limbs:Ann. Haritha
Pain and Paliative Care:Rtn. Sudha Sudeep
Ann. Dr. Latha Parameswaran
Polio Plus:Rtn. M. Krishna Prasad
Terry Fox Run:Rtn. N. Badrinarayanan
Dr. K.V.Thiruvengadam Award:Rtn. Praneshwari

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. Vinod Subbaiah : Director – Vocational Service

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
Winners Bakery:Rtn. (PP) P.E. Ramakrishnan
Bheemanapet Community College:Ann. Renuka Mohan Rao
Vocational Excellence Centre:Rtn. S. Manoj Babu
Women Entrepreneur Award:Rtn. Dr. Radhi Malar Anand
Vocational Excellence Award:Rtn. Rajesh M. Bathija
Career Guidance:Rtn. Shankar Raman
Job Fair:Rtn. Kumar Narayanan

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. R Sai Siva Kumar : Director – Youth Service

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
RYLA:Rtn. Balaji Sreenivasan
Young Achiever Award:Rtn. Divya Siddharth
Inter School Competitions:Rtn. Gauravi Sri Krishna
Wings to Fly:Rtn. Ravi Venkataramani
Interact Club:
Little Flower Matriculation School:Rtn. R. Praneshwari
P S Matriculation Higher Secondary School:Rtn. Vijay Krishnan
Dr. Nalli Kuppuswamy Vivekananda Vidyalaya:Rtn. S. Viswanathan
National Pulic School:Rtn. M. Jagadish Babu
Don Bosco School of Excellence:Rtn. Varun Rohra
Shraddha Childrens Academy:Rtn. Revathi Sanjeevkumar
Rotaract Club:
Stella Maris College:Rtn. R. Praneshwari
Annettes Club:
President:Meghana Reddi
Secretary:Jagadish Babu
Treasurer:

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. M Nachiappan : Director – Environmental Service

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
Renewable Energy:Rtn. Divya Siddharth
Water Body Restoration:Rtn. M. Nachiappan
Dr. M S Swaminathan Award:Rtn. Rajesh M. Bathija
e-Waste Management:Rtn. Rajesh Sundrani

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. VR Sahit Kumar : Director – International Service

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
International Events:Rtn. Vijay Prabhat Kamalakara
Sister Club - Asia:Rtn. Sowmiya Skandan
Sister Club - America:Rtn. Jayashree Jaidev
Sister Club - South America & Africa:Rtn. Ravi Venkataramani
Sister Club - UK & Europe:Rtn. (PP) P.E. Ramakrishnan

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. KR Skandraaj : Director – Public Image

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
Co-Chairman:Rtn. Punit Sampat

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. (PP) J Balaraman : Director – TRF (The Rotary Foundation)

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. Sudarsan Ranganathan : Chairman – Fund Raising

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. S. Ramakrishnan : Chairman – Global Grant

Committee Member List
COMMITTEE: 2022-23 
:Rtn. Sandhya Arunkumar
:Rtn. Jaishree Jayadev

Press + / – Button to Expand & Close

Rtn. S Venkatesh : Trust Treasurer